POWER TAKE OFF NEDİR
PTO Nedir?
(Yavru Şanzıman):
Güç aktarma kutusu olarak ta bilinen PTO, kamyonlarda, transit araçlarda, beton mikserlerinde, itfaiye ve vidanjorlerde, kurtarıcılarda kısacası ticari araçların üst yapıları için ekstra güç alınması gerektiğinde kullanılan, aracın anaşanzumanından aldığı gücü hidrolik pompa vasıtasıyla üstekipmana iletilmesini sağlayan üründür. Anaşanzıman üzerinde bulunan kendine özel yuvaya takılır. Diğer bir adı da Yavru Şanzıman olarak bilinir.
Genelde araçların hidrolik üst yapısı için kullanılan PTO, ürün ağacında 15–150 çeşit ürünü barındırabilir. Ürün sayısının bu kadar değişken olmasının sebebi ise, hem PTO ‘nun bağlandığı şanzımanın cinsi, hem de PTO’ dan istenen ekstra özelliklerin farklı olmasıdır. Yani tek bir aracın şanzımanı için standart tip PTO’ nun olmamasıdır. Buna bağlı olarak araçta kullanılabilecek farklı üstyapı ve özelliklerine göre değişik tipte modeller üretilebiliyor.
Facebook'ta paylaş

Fluid Flywheel PTO with Redactor application on Fire Fighting Truck..Araşanzıman Nedir ?

Araşanzıman araç üzerindeki ekipmanların çalışması için gerekli gücü aracın şaftından almaktadır. İçerisinde ana şanzıman yağı kullanılır ve kavrama senkromeç yardımı ile yapılır. Bu işlem, defransiyelin devreden çıkması çıkış şaftının devreye alınmasına olanak sağlar. Bunun sonucu olarak su pompası ve vakum pompası çalışması sağlanır. Çıkışları devreye alırken ve çıkarırken araç şaftının durdurulması gerekmektedir eğer şaftın durmadan sistemin devreye geçmesi gerekiyorsa ara şanzıman ve donanım arasına ayırıcılı kasnak sistemi yerleştirmek gerekir bu durumda şaftın durdurulmasına gerek yoktur. Araşanzımanı devreye alma ve çıkarma çift etkili pnömatik silindirle; 6-8 bar hava verilerek ve belirli pozisyonunu korumayı sağlayan güvenlik sistemiyle yapılır. Kontrol, sadece transmisyon şaftı tamamen dururken yapılmak zorundadır.
Araşanzıman Hangi tip araçlarda kullanılır:
Özellikle İtfaiye, Vidanjör, Kombine kanal temizleme araçları, süpürge araçları ve yol bakım araçlarında kullanılır.Hidrostatik araşanzıman Nedir ?
Bu araşanzıman araç üzerindeki ekipmanların çalışması için gerekli gücü aracın ana şaftından almaktadır. Araşanzımanda 75W90 tam sentetik şanzıman yağı kullanılır. Devreye alma-çıkarma hava tüpü vasıtası ile pnömatik olarak yapılır. Çıkışları pompa ve hidromotor devreye alırken ve çıkarırken araç şaftının durdurulması gerekir. Devreye aldıktan sonra sürüş kontrolü pompa ve hidromotor vasıtasıyla yapılır. Araşanzımana giriş oranı 1/1.3 (1/1.75) oranında yükseltilirken defransiyel çıkış oranı 4.5/1 oranında düşürülmüş olur.
Hidrostatik Araşanzıman Hangi tip araçlarda kullanılır:Özellikle süpürge araçları ve yol bakım araçlarında kullanılır.


4x4 Araşanzıman Nedir ?
4X4 Ara şanzımana ait giriş flanşı, transmissiondan gelen şafta direk bağlanıp alt çıkışlar sayesinde hem ön hem arka diferansiyele hareketi aktarır. Ayrıca Aracın sürüş torkunuda arttırabilir. Mevcut 4x2 araçları ön diferansiyel ekipmanı eklemek suretiyle 4x4’e çevirebilir. Diferansiyel kilidi olma özelliği ile aracın ön ve arka diferansiyele giden şaftların döndürme momentini eşitlemek suretiyle zorlu şartlarda patinaj yapmadan ilerlemeyi sağlar. Ancak sürekli bu şekilde kullanılmamalıdır. Araç yürürken ve dururken pompa çıkışını bağımsız olarak kullanma özelliğine sahiptir. Ara şanzımanın devreye alma-çıkarma özelliklerini elektrikli sensör ile kontrol etmek mümkündür.


Sandviç tip Araşanzıman Nedir ?Sandeviç tip ara şanzıman özellikle araç üstünde ekipman bulunan, yol bakım araçları, itfaiye, vidanjör, kar küreme aracı ve arazi araçları için üretilen motor ile şanzıman arasına montaj edilen bir araşanzımandır..
Bu ara şanzıman, ekipmanların çalışması için gerekli olan hareketi, direk motor milinden alır. Hareketi giriş ile aynı dönüş yönünde, çalıştıracağı ekipmana iletmektedir. SWCH.100 ara şanzımanda 75W90 EP veya muadili şanzıman yağı kullanılır. Devreye alma-çıkarma işlemi yanda bulunan mekanik kol vasıtası ile yapılır. Devrede değil iken tüm dişli sistemi durmakta olup, sadece ana şanzımana hareket ileten mil çalışmaktadır. Devreye alınınca üst pompa çıkışına hareket iletilip sistem çalıştırılmış olur. Çıkış flanşını devreye alırken ve çıkarırken araç şaftının durdurulması gerekir. Araşanzımanın çevirme oranı 1/1.4 dir. Ara şanzımanın devreye alma-çıkarma işlemi yandaki kol ile mekanik olarak yapılır. Kontrol ana şaft durduktan sonra yani debriyaja basılmak suretiyle yapılmalıdır.