4x4 Transfercase

4x4 Transfercase

4x4 Transfercase

4x4 TRANSFER KUTUSU

PTO Output
Kozmaksanın 4x4 Transfercase ürünleri, aracın hem arka hem ön differansiyeli olduğunda ve 4 çeker sisteme ihtiyacı olduğu durumlarda kullanılır. 4X4 Transfercase araç şasisinde ana şanzıman ile arka diferansiyel arasında bulunur. Transfercase’in giriş kaplini, ana şanzımandan gelen şaft ile doğrudan bağlantılıdır ve hareketi ön ve arka diferansiyel olmak üzere iki tarafa da aracın torkunu arttırarak aktarır. Ön diferansiyel olan 4x2 sistemli araçları 4x4 sisteme dönüştürür. Kozmaksan’ın 300 Serisi 4x4 Transfercase ürünleri Off-Road araçlar, Demiryolu Bakım Araçları, ve 4x4 sisteme ihtiyaç duyan araçlar için asarlanmıştır. Bunlara ek olarak bazı Transfercase ürünlerinde PTO çıkışı vardır ve İtfaiye Araçlarında kullanılırlar. Kozmaksan’ın UARA.302, UARA.304, UARA.305 transfercase ürünlerinde PTO çıkışı bulunmaktadır.  

4x4 TRANSFER KUTUSU HAKKINDA DETAYLAR
Kozmaksan 300 Serisi Transfercase ürünlerinde diferansiyel kilitleme özelliği vardır ve bu sayede aracınızın yolda zorlanmadan gitmesini sağlar. Diferansiyel kitleme aktif edildiğinde, ön ve arka diferansiyele eşit tork gelmektedir. Diferansiyel kitleme sisteminin devre dışı kalması durumunda tork diferansiyellere gerektiği kadar aktarılır. Transfercase ürünleri, 4x2 sistemnde sürüş sağlarken ana şanzımandan gelen gücü arka differansiyele verir. Transfercase, aracı düşük ve yüksek vitesde iki kat hızlı gitmesini sağlar.  
Low Gear

UARA 300 Series
Tüm bunlara ek olarak, Kozmaksan’ın Transfercase UARA.306 modeli, aracın geriye doğru sabit hızda gitmesini de sağlayabilmektedir. Bu sistem, şanzıman ileri gider pozisyonda çalışırken aracın istenilen vitesde ve hızda geriye gitmesine olanak sağlar. (Resim B)  

Transfercase üzerine yağlama sistemi takılır ve istenilirse soğutma sistemi de eklenebilir. Soğutma sistemi, eşanjör yada soğutma fanı olabilmektedir. Devreye alma ve devreden çıkarma sensörü PTO çıkışına veya ana sürüş hattına kurulabilir.   

4x4 TRANSFER KUTUSU'NUN KULLANIMI
Transfercase yağsız olara gönderilir! Yağ, yağ mekanizması kullanılarak ve ürün kullanımadan önce koyulmalıdır. Koyulması gereken yağ miktarı göstergenin üstünde belirtilmiştir. Yağ kesinlikle temiz olmalıdır ve öenrilen yağ kullanılmalıdır (SAE 80 W 90 EP veya eşdeğer yağ). Önerilen yağ haricinde bir yağ kullanıldığında ürün garanti kapsamı dışında kalacaktır. Ürünün bakımları uzun kullanımlardan önce ve sonra, araç düz bir zemindeyken ve çalışmıyorken yapılmalıdır. Yağın eksilmesi durumunda ekleme yapılmalıdır. Eski yağın tamamen boşaltıldığından ve doldurduğunuz yağın önerilen yağ olduğundan emin olun. Yeni ve eski yapın karışması sonucunda, dişli kutusu komponentleri(şaft, dişli, rulman vs.) hasar görebilir.  

İlk yağ değişimi, ürünün ilk kullanılmaya başlanıldığı saatten itibaren 250 saattir. Yağ değişimi, ürün ve yağ soğukken yapılmalıdır. Boşaltma işlemi, yağ boşaltma kapağı açılarak yapılabilir. Süreci hızlandırmak adına , yağ doldurma kapağını da açmak önerilir. Ürünü tekrar kullanmadan önceyağ boşaltma kapağı temizlenmiş ve yerine takılmış olmalıdır. Sonra ki yağ değişimleri her 1000 saatte veya yılda 1 yapılmalıdır.

Ürünün araç ile temas eden bölgeleri başta olmak üzere yağ kaçağı olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Yağ kaçağı tespit edildiği durumda, kaçağın önlenmesi, gerektiği takdirde yağ eklenmesi ve üretici firma olan KOZANOĞLU KOZMAKSAN ile iletişime geçilmesi önerilir.  

Paylaş:

Diğer Datalar: