Hidrolik Pompalar

Hidrolik Pompalar

Pompalar hidrolik sistemin vazgeçilmez elemanlarındandır. Bundan dolayı arıza sayısını azaltmak ve çalışma ömrünü artırmak için hidrolik sistem dolayısıyla hidrolik pompa bakımı, her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. En çok karşılaşılan pompa arızalarının % 80’i hatalı çalıştırma ve bakımdan oluşmaktadır.

Günümüz de gelişen teknoloji ile birlikte hidrolik pompaların verimi artmış, ancak dayanımları azalmıştır. Pompaların çalıştığı ilk andan arıza yaptığı ana kadar geçen sürede kullanıcının yapmış olduğunu seçimler ( yağ seçimi,filtre kullanması yada kullanmaması) ve hidrolik sistem hakkındaki bilgisi ve tecrübesi pompanın kullanım süresini ciddi bir şekilde etkilemektedir.Hidrolik pompalar aniden arızalanmaz, Aşırı ısıma, basınç dalgalanmaları, debi kaybı vb. nedenlerle çoğu zaman arıza kendini belli eder. Bu tip arızalarla karşılaşmamak için bazı basit kurallar vardır.

  1. Hidrolik sistemde, sistemin bütün elemanları birbirleriyle tam uyum içinde olmalıdır. (PTO, pompa, ventil, Silindir-Lift, yağ tankı, hortumlar,vb.)  
  2. Dişli pompalar, pistonlu pompalar ve eksenel pompalardan her zaman aracın Kullanım amacına ve üst yapıya uygun değerlere sahip pompa modeli seçilmelidir.
  3. Pompa çıkışlarında Uygun bağlantı flanş tipi belirlenmelidir. (UNI, ISO, SAE, Şaft...vb)  
  4. PTO gibi tahrik elemanlarının dönüş yönüne uygun olarak pompa yönü belirlenmelidir.
  5. Tüm tesisattaki hortum ve rakor ölçüleri pompa katalogunda belirtilen giriş ve çıkış rakorları ile aynı olmalıdır. Pompa giriş rakoru uygun olsa bile besleme hattındaki diğer geçiş noktalarında katalogda belirtilen çapların altında bir daralma olmamalıdır.  
  6. Pompa, tahrik elemanlarına (PTO elektrik motor... vb) bağlanırken kasıntılı olmamasına, somunların dengeli ve tam sıkılmasına, hortum bağlanırken elastik ve rahat olmasına dikkat edilmelidir.  

Hidrolik Pompalar