Türkiyede 1 Numarayız

Türkiyede 1 Numarayız

Türkiyede 1 Numarayız
1978’den bu yana sanayi üretimini sürdüren Kozmaksan’ın ikinci kuşak yöneticilerinden ve firmanın yurt dışı açılımı konusunda sorumluluğu üstlenen Ertuğ Kozanoğlu, “Hedef, her krtada Kozmaksan bayrağını dalgalandırmak!!, diyor. Kozanoğlu, bugün 32 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve üretiminin %40 yurt dışına satan TGTCTiaksan’daki gelişmeleri şöyle anlattı:

"Yönetim Kurulu Başkanımız babam Ercüment Kozanoğlu, amcam Bülent Kozanoğlu ile Kozmaksan’ın temelini OSTİM’de 1978 yılında atmış. Babamın sanayi ile tanışması 12-13 yaşlarına dayanıyor. Ata Sanayi’nde yaklaşık 10 yıl tornacı olarak çalışmış. İlk üretime borç alarak başlanmış.  

Amcamla olan ortaklık 1994 yılına kadar devam etti. Sonrasında amcam silindir grubunu, biz de şanzıman ve pompa grubunu bünyemize aldık. 2002 yılına kadar şahıs şirketiydik. 2002 yılından sonra Limited Şirket olduk. 2005 yılında ise Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ne geçtik."
Kozmaksan’ın 1998 yılına kadar şanzıman, pompa ve diğer hidrolik sektöründe ihtiyaç olan birçok şeyi ürettiğini kaydeden Kozanoğlu, 2002 itibariyle sadece ticari araçlar için ara şanzıman ve hidrolik pompa üretimi yapmaya başladıklannı, bugün ise aynı üretimi geliştirerek sürdürdüklerini belirtiyor.Kardeşler olarak işin hep içinde olduklarını sövleven Kozanoğlu,  

“Türkiye'nin Bir Numarasıyız.”

10 yıl öncesine kadar sektörde çalışan firma sayısının parmakla sayılacak kadar az olduğuna değinen Kozanoğlu, Kozmaksan’ın bu anlamda farkını şöyle dile getiriyor: “Şu anda sektörde rekabet oluşturacak bizimle birlikte üç firma söz konusu. Ara şanzıman grubunda üretim kapasitesi, ürün çeşitliliği ve ihracat potansiyeli olarak Türkiye’nin bir numarası olduğumuzu söyleyebiliyoruz. Hidrolik pompa için böyle bir iddiamız yok. Yurtdışında 150-200 yıllık Italyan firmalan var bu işi yapan. Bunlar 10 bin çeşit kapasite üretim yapacak firmalar. Kozmaksan olarak Ortadoğu’da iyi olduğumuzusöyleyebiliriz. Ama Avrupa’da ne fiyat, ne teknoloji konusunda rekabet edemiyoruz. Yaptığımız ihracat ve fiyat politikamızla Ortadoğu’da aranan bir firmayız. Uzakdoğu'da temsilciliklerimiz var. Sürekli çalıştığımız2öülke söz konusu. Üretimde 55 kişi çalışıyor. Aynı zamanda merkezimizde beyaz yakalı 10 personelimiz var. Teknik ekipte 5 mühendisimiz bulunuyor, ikisi Ar- Ge’de olmak üzere. 65 kişinin üzerinde toplam istihdamımız söz konusu."

Son 5 yıldır özellikle Ar-Ge konusuna çok önem verdiklerine işaret eden Ertuğ Kozanoğlu, bu konudaki çalışmalarından şöyle söz ediyor’TURKAR’ın Hisarlar Grubu’na ait Eskişehir fabrikasına 4x4 ara şanzımanlar üretiyoruz. Sektörde şu ana kadar üretilmemiş bir ürün. Aynı ürünün yurtdışına satışı için de çalışmalanmız başladı. Ar-Ge çalışmalarımız o naktada çok hızlı ilerliyor. Ayrıca şu anda Koluman ile işbirliği içerisindeyiz. Türkiye’deki yol süpürme araçları biliyorsunuz çok gürültülü çalışıyor. Bu araçlar özellikle gece çalıştığında çok daha fazla gürültü oluşturuyor. Kozmaksan olarak biz yol süpürme araçlan için özel şanzıman ürettik ve bu ürünün tüm haklarını da Koluman’a devrettik. Türkiye’de daha önce üretimi olmayan tümüyle bizim Ar-Ge ve Ür-Ge’miz olan bir şanzıman. Geliştirdiğimiz sistemle gürültüyü minimize ettik. Böylece AB uyum sürecinde de çevreci bir sistem geliştirerek süpürge araçlarındaki çift motoru teke düşürmüş olduk. Geçen yıl Koluman ile anlaşmamızı yaptık. Koluman şu anda Türkiye’de kullanılacak olan araçlar için bir protatip hazırladı. Türkiye için aynca 30 aracın çalışmaları sürüyor. Mitsubishi’nin onaylı tedarikçisiyiz." Kozmaksan'ın, her yıl en az beş farklı ülkede fuarlara katıldığını söyleyen Ertuğ Kozanoğlu, önümüzdeki yıl bu sayıyı 8’e çıkartmayı planladıklarını, ABD’nin de bu ülkeler içerisinde ilk sırada yer aldığını ifade ediyor.

Kozanoğlu, şöyle devam ediyor: “ABD’de bir yer açmayı hedefliyoruz. Diğer kardeşimiz Amerika'da işin sorumlusu olacak. Ayrıca iki farklı bayilik isteği söz konusu, nde bunlan değerlendirmeyi yoruz. Rusya ve Tayland’da çok büyük bir potansiyelimiz var. Tayland'da çok büyük bir fabrika ile anlaşma aşamasındayız. Avrupa’da yürüyen bir sistemimiz zaten mevcut. Her kıtada bir Kozmaksan bayrağı dalgalandırmak en büyük hedefimiz ve gururumuzolacak. Bize verilen emaneti yeni nesillere gururla aktarma çabası içerisindeyiz. Kaliteli iş yaparak, her zaman müşterimizin karşısına dimdik çıkmaktan yanayız.”


Haberi Paylaş:

Diğer Haberler: