Hem Avrupa’ya Hem de ABD’ye Göz Kırpmaya Başladık

Hem Avrupa’ya Hem de ABD’ye Göz Kırpmaya Başladık
Hem Avrupa’ya Hem de ABD’ye Göz Kırpmaya Başladık

Veysel Altunkaynak “Hem Avrupa’ya Hem de ABD’ye Göz Kırpmaya Başladık”

45 yıllık köklü geçmişi ile Türkiye’de kendi alanında lider olan Kozanoğlu Kozmaksan firmasını CM Expo İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı’nda ziyaret ettik. Kozmaksan olarak 72 ülkeye ihracat yap- tıklarını belirten Kozmaksan Dış Ticaret Birimi Satış Mühendisi Veysel Altunkay- nak Kozmaksan’ın yeni ürünleri hakkında son gelişmeleri Kamyonum’la paylaştı.

“Yerli Üretimde Kozmaksan İlk Sırada”
Kozmaksan’ın Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen fuara katıldığını ifade eden Altunkaynak, Türkiye’nin daha da gelişmesi için yerli üretimin artmasının önemine dik- kat çekerek şunları kaydetti: “Yerli firmalar ne kadar üretir ve ihracat yaparsa ülke ekonomimiz o kadar gelişecek. Kozmaksan uzun süredir yerli üretime önem vermiş ve bunu da farklı platformlarda savunan bir markadır. Tamamen yerli üreticilerin katıldığı böylesi önemli bir fuarda marka olarak bizim de yer almamız çok önemli. Yerli üretim denince; ana şanzımanlar olsun, dişli kutuları olsun, üstyapıcıların kullandığı yedek parçalar olsun Kozmaksan ilk sıralarda yer aldığı için böyle bir fuarda olmamız gerekliydi.”

“Sekiz Farklı Sektöre Hizmet Üretiyoruz”
Kozmaksan’ın sekiz farklı sektöre hizmet ürettiğini söyleyen Altunkaynak, “Kozmaksan; itfaiye, orman, çevre ve inşaat sektörleri başta olmak üzere, belediye araçlarında, raylı sistemlerde kullanılan araçlara da hizmet veriyor. Ürünlerimiz; vinçlerde, iş makinalarında, damperli araçlarda ve beton pompalarında, itfaiye araçlarında, süpürge araçlarında kullanılıyor. Bu fuarda; beton pompalama araçlarında, mikser araçlarında, damperli araçlarda, vinçlerde kullanılan ürünlerimizi sergiliyoruz. Tüm bu sektörlerde ara şanzı- mana büyük bir ihtiyaç söz konusu. Büyük uygulamalarda PTO dediğimiz ana şanzı- mana takılan küçük kutulardan ziyade ara şanzımanlara ve Sandviç PTO denilen bü- yük tork kapasiteli ürün gruplarına ihtiyaç duyuluyor. Teknolojinin an be an geliştiği dünyamızda yenilikleri takip etmek büyük önem arz ediyor. Bu ihtiyacı karşılamak için marka olarak her yıl yaptığımız üretimin üstüne koyarak ilerliyoruz” dedi.

Almanlara Özel Dişli Üretimi
Kozmaksan’ın yenilikçi yönünün her zaman ağır bastığını vurgulayan Altunkaynak, Uara.1100 isimli yeni bir ürün projesi üzerin de çalıştıklarını söyledi ve ürüne yönelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Projeye 2016 yılı içerisinde başlandı ve ürünün prototipi Nisan 2017 itibariyle hazır hale getirildi. Şu an yeni ürünümüzün seri üretimine başladık. Temizlik araçlarında kullanılan bir ürün. Ürünü öncelikle Almanya’ya yaptık. Almanlar, birçok işlevi tek başına yapabilen fonksiyonel bir araç yaptılar. Dünyada daha önce hiçbir şekilde yapılmamış bir araçtan söz ediyoruz. Bu araç; hem süpürme hem yüksek basınçta su pompalama hem vakum yapma özelliklerine ve anlatamayacağım diğer meziyetlere sahip. Hidrostatik yürüyüş ile çalışan bu araçta hidrostatik yürüyüş dahil bu özelliklerin tamamı ancak ve ancak bizim yaptığımız ürün ile mümkün olabiliyor. Bu araçla ve bizim dişli kutumuz- la temizlik sektöründe yeni bir çağ açılabilir. Ürünümüzü koruma altına almak için çalışmalara başladık.”

Avrupa Çapında Genişleyen Bayi Ağı
İhracat yapılan 72 ülkenin yaklaşık yüzde 70’ini Asya ülkelerinin oluşturduğunu belirten Altunkaynak, marka olarak yüzlerini Batı’ya çevirdiklerinin altını çizdi. Altunkaynak, “Avrupa’da bayi ağımızı genişletiyoruz. İspanya, İtalya, Fransa başta olmak üzere birçok ülke ile irtibat halindeyiz. Buralara da bayilik vererek Avrupa’da hakimiyetimizi artırmak istiyoruz. Geçen sene Almanya’ya bir bayilik verdik. Yurt dışında 12 bayimiz bulunuyor. İngiltere ve Polonya’da da yine bayilerimiz var.

Yeni ürünle ve Almanya’daki açılan bayi ile birlikte Almanya’ya ihracatımız arttı. Avustralya yine çalıştığımız pazarlardan biri. 2017 ile birlikte hem Avrupa’ya hem de ABD’ye göz kırpmaya başladık. Amerika’da da müşterilerimiz ve çalıştığımız firmalar var; fakat çok güçlü olduğumuz bir pazar değil. Amerika biraz uzak olduğu için insanların bazı çekinceleri oluyor; ancak biz bu çekinceleri kırmaya kararlıyız. Şubat ayında katılaca- ğımız WWETT Fuarı ile de bu çekinceleri kırmaya başlayacağız. Kozmaksan’ın adını ABD pazarında da hak ettiği yere getireceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Haberi Paylaş:

Diğer Haberler: